Çocuklukta Beyin Felci – Serebral Palsi (CP)

Kategoriler SağlıkYayınlanan
Serebral Palsi, bebeklikte ya da çocukluk çağının başlarında ortaya çıkmaktadır.

Serebral Palsi, bebeklikte ya da çocukluk çağının başlarında ortaya çıkmaktadır. Serebral palsi de vücut hareketlerini ve kas koordinasyonunu kalıcı şekilde etkileyen, fakat zaman içinde kötüleşme sergilemeyen bir dizi nörolojik bozukluktan herhangi birini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Serebral palsi kas hareketlerini etkilemekle birlikte, kaslardaki ya da sinirlerde gelişen bir problemden dolayı kaynaklanmaz. Beynin, kas hareketlerini kontrol eden bölgelerinde söz konusu olan anormalliklerden kaynaklanır. Bu tip nörolojik sorunlar görülen çocukların çoğunluğu bu bozuklukla doğar, ancak bozukluk aylar ya da yıllarca tespit edilemeyebilir. 

Serebral Palsinin Belirtileri

Serebral palsinin (CP) ilk belirtileri genellikle çocuk 3 yaşına gelmeden önce ortaya çıkar. En yaygın olanları istemli hareketler arasında;

  • kas koordinasyonu eksikliği (ataksi)
  • kaslarda katılık ya da sıkılık ve abartılı refleksler (spastisite)
  • tek ayağını ya da bacağını sürüyerek yürüme
  • ayak uçlarında yürüme
  • eğilerek yürüme ya da makaslayarak yürüme
  • aşırı katı ya da aşırı gevşek kas tonusudur.

Çocukların küçük bir bölümünde, yaşamın ilk bir kaç ayında ya da yılında meydana gelen beyin hasarı, bakteriyel menenjit veya viral ensefalit gibi beyin infeksiyonları ya da trafik kazası, düşme gibi sebeplere bağlı kafa yaralanmaları sonucu ortaya çıkar.

Bu durumun önüne geçmede en büyük sorun kas tonusunun hızlı biçimde kaybolmasıdır. Kaslar, yeteri kadar esnekleşmeden hızla atrofiye doğru gider. Çocuk komutları yeteri derecede algılayamadığı için de gerekli kasılmayı yaratamaz. Pasif egzersizler bu duruma ciddi ölçüde yardımcı olmaktadır. Ebeveynlerin ve terapistlerin dikkatli çalışmaları çocuk üzerinde hakimiyet kurmaları biofeedback için önem arz etmektedir.

Yardımcı terapiler

Serebral palsi de konvansiyonel terapiler yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bir çok el egzersizi programı yanı sıra istirahat splintleri ve yürüyüş paternini düzeltmek için AFO – PAFO istirahat splintleri önerilmektedir. Bunlarla birlikte Ergoterapi uygulamaları da beynin gelişimine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Aslında serebral palsi tanısına sahip çocuklarımızı da diğer çocuklar gibi düşünerek sürekli olarak hareket ettirmemiz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, gelişmekte olan çocuklar hareket kabiliyetleri genişledikçe fonksiyonları artmaktadır. Fizik tedavi destekleri arasında ise yine emg güdümlü nörolojik rehabilitasyon ajanları kullanmakta fayda vardır.