Sık Sorulan Sorulan

Mentamove hakkında kısaca bilinmesi gerekenler

Nasıl Ulaşılır?

Mentamove metodu hakkında iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Bilimsel Çalışmalar

Tıp literatürlerine geçmiş çalışmalar mevcuttur.

Kimler kullanabilir

Sertifika alan terapistler, doktorlar kullanılabilir.

Başarı oranı nedir?

Mentamove ile düşünsel aktivite ve bilinçli aktif çalışmalar ile bir çok hasta iyileşmektedir.

Çocuklarda kullanım

Mentamove özellikli hastalarda küçük yaşta çocuklarda terapist yada doktor kontrolünde kullanılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Mentamove® ve tedavileri hakkında, aklınıza gelebilecek sorulara birkaç örnek ile cevap vermeye çalıştık. Sık sorulan sorular ile bir takım cevapları bulabilirsiniz. Bunların dışında farklı soru ve sorunlarınızı bizlerle sorabilirsiniz. İletişim sayfasındaki e-mail formundan veya e-mail adresimiz olan info@medet.com.tr‘den yazarak bizlerden cevap alabilirsiniz.

Mentamove® metodu ile tedavi edilmiş rahatsızlıklarda izlenen tedavi programları hakkında bilgilendirmelerle sizleri aydınlatmaya çalışacağız. Mentamove ve diğer hastalıklar için bir BLOG oluşturduk. Burada tanısal rahatsızlıklar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular

Mentamove hakkında bilinmesi gerekenler

Mentamove ile tedaviye başlamak için felç durumunun 3-5 ay veya 5-10 yıldır var olması önem arz etmez. Zira belirleyici olan hastanın kol veya bacağındaki fonksiyonları yeniden kullanabilmek üzere hedeflenen hareketi zihninde canlandırabilecek güçte olmasıdır. Bu tedavi ile başarı kişisel aktivite ve isteğe bağlıdır.

Günlük bir eklem hareketi için 20′ şer dakikadan iki defa egzersizin uygulanması tavsiye edilir. Yönlendirmeler ve talimatlar ile düzenli çalışmalar yürütülür. Düzenli kontroller Mentamove terapisti ve doktoru tarafından yapılır. Mentamove cihazı mikroçip kumandalı olarak, hastanın konsantrasyon kabiliyetine göre, hedef seçilen harekete adapte olur. Optik (görsel) sinyaller konsantrasyon aşamasında etkili olur. Eklem hareketinin gerçekleşmesine kadar her kademesinde yönlendirmeye olanak verir. Beyaz ışıkta bekle, yeşil ışıkta harekete başla, kırmızı ışık ile hareketi izle.

Eklem bölgelerinde gelişen spastisiteyi azaltarak daha kolay hareket etme olanağı sunmak. Uzun süreli ilaç kullanımını azaltmak. Uzun süreli tıbbi malzeme kullanımını azaltmak. Hastanın aktif yaşama katılmasını motive etmek. Tedavilere hastaların katılmasını sağlamak. Diğer aile bireylerinin yükünü azaltmak. Ağrı faktörlerini ortadan kaldırmak. Zihinsel gelişimi arttırmak. Konsantrasyonu arttırmak. Bağımsızlıklarını tekrar kazanmalarına yardımcı olmak. Aile ekonomisine katkılarını sağlamak. Topluma dolaylı ekonomik katkılarının artmasını sağlamak.

Nörostimulasyon elektrodları eklem hareketi ile ilgili olan kasların bulunduğu bölgeye deri üzerinden yerleştirilir. Hasta konsantre olarak eklemin istemli bir hareketini düşünür ve cihazın tetiklemesini sağlar. Örneğin el sallamak “Bay Bay” yapmak optimal bir harekettir. Kişinin istekli bir şekilde gösterdiği reflekstir. Ayrıca bir nesneyi almak için uzanmayı düşünmek zihinsel antrenmanda yeteri kadar istekli olması hareketi tetiklemeye yeterlidir. Çalışmaya odaklı herkes Mentamove kullanabilir.

Mentamove primer olarak plejik ekstremiteye ait bölgelerde kas dokusu üzerine uygulanır. Örneğin ayak düşüklüğü olan olguda peroneal kaslara, kalça fleksiyon kusuru olan olguda kuadriceps femoris proximal bölgesine uygulanır.

Programlanan çalışma noktalarında bölgeye yapılan 20 dakikalık uygulama 1 seans olarak adlandırılır. Her ayrı bölge uygulamaları seans olarak tanımlanır.

Bir bölgeye bir gün içinde 2 seans uygulama tavsiye edilir. Hastanın beyin yorgunluğu durumu göz önüne alınır. Doktor tavsiyesine bağlı olarak seans sayıları arttırılabilir.

Seans uygulama bölgelerinin saptanması ve tedavi programının çizilmesi primer olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları tarafından belirlenir. Ancak bu alanda eğitim almış Nöroloji ve Nöroşirürji Uzmanları tarafından da uygulama programları belirlenebilir.

Mentamove® uygulamaları konusu üzerinde eğitim almış doktorlar, fizyoterapistler, hemşire, acil tıp teknisyenleri, sağlık memurları ve hasta yakınları yapabilir. Hatta bazı hastalar yeterli derecede eğitim almışlar ise kendileri de uygulama yapabilirler.

Uygulamalar her bölgede sekel derecesinin tamamen normal seviyeye ulaşana kadar uygulama önerilmektedir. Örneğin; düşük ayak (foot drop) olan peroneal kasların kas gücünü tamamen kazanmasına kadar uygulamalar devam ettirilir. Bazı kaslarda iyileşme oldukça uygulama programından çıkarılır.

Uygulama bölgelerinde ciltte, kaslarda veya kemiklerde herhangi bir yan etki söz konusu değildir. Diğer elektrikli uyarıcılarda meydana gelebilen cilt yanıkları, kaslarda psödohipertrofi bulguları gelişmez. Mentamove’un bu özelliğinden dolayı tedavi süresinde kısıtlama yoktur.

Mentamove uygulaması sırasında normal düzeylerde akım şiddeti ayarlanması halinde kesinlikle ağrılı stimulasyon olmaz. Ancak hastanın tolere edebileceğinden fazla akım şiddeti kullanılırsa ağrılı stimulus meydan gelir. Uzun süreli uygulamalar olacağı göz önünde bulundurularak stimulus/kasılma şiddeti hastanın rahatsız olmadığı derecede ayarlanmalıdır.

Her seansta aynı şiddette akım şiddeti (intentsite) uygulanmaz. Çalışma periyoduna bağlı kaslarda iyileşme durumuna göre her seans akım şiddeti yeniden programlanır. Kaslarda görülen anatomik kasılma düzeyi ve hastanın verdiği cevaba göre ayarlanmalıdır.

Akım şiddetinin yüksek tutulması iyileşme üzerine olumlu etki vermez. Aksine hastanın rahatsız olmasına neden olur. Bu nedenle iyileşmeye bağlı her seansta mümkün oldukça daha düşük seviyede akım şiddeti verilmelidir.

Etki Alanları