Baş Ağrısı Tedavileri

Kategoriler SağlıkYayınlanan
Baş ağrıları

Baş ağrısı tedavileri, genellikle stres, uykusuzluk, şeker, açlık, tansiyon, migren ve bir takım diğer etkenlerden kaynaklanan sorunlardır. Tedavileri çeşitlilik gösterse de temel olarak beyinde ki baskıyı azaltmaya ve rahatlatmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Baş ağrıları aslında beyinden kaynaklanan ve ortaya ağrı olarak çıkan uyarı biçimidir. Bu ağrıların nedenin ve kaynağının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu durum basit uykusuzluk, yorgunluk, stres gibi görünse de altında yatan temel etken mutlaka bilinmelidir. Bu tedavi için en doğru yolu göstermek için atılacak en etkili adımdır. Her baş ağrısı olduğunda tedavi olarak klasik ağrı kesici tedavileri alınması da doğru bir davranış şekli değildir. Ağrının nedenlerine dönük tedavi programları uygulanmalıdır. Ağrının nedeni, ortadan kalktıktan ya da kontrol altına alındıktan sonra ağrı da kaybolur.

Nedeni Tespit Edilemeyen Baş Ağrısı Tedavileri Nelerdir?

Baş ağrısının nedenleri arasında genellikle çağımızın başlıca sorumlusu olarak “stres” gösterilmektedir. Bunun yanı sıra yorgunluk, uykusuzlukta baş ağrılarına neden olabilmektedir. Strese dayalı ağrılar kişilerin günlük yaşantısındaki yoğun tempo, ortamdaki stres ve gürültü faktörlerinin yoğunluğu, zaman baskısı gibi bir çok nedene dayanabilmektedir. Organik veya psikiyatrik bir neden saptanamaz ise tıbbi tedaviden tanıya ve gözlem yoluna gidilir.

Medikal tedaviler içinde analjezikler (ağrı kesiciler, sedatifler –sakinleştiriciler-, anti epileptikler -epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar-) kullanılabilir.

Baş ağrısı tedavileri
Baş ağrısı tedavileri

Bunlara rağmen baş ağrıları kontrol edilemiyorsa ve sürekliliği devam ediyorsa bu durumda altta yatan etken araştırılmalıdır. Böylece alternatif olarak “Proloterapi” uygulaması tedavi için bir seçenek olabilir. Bunun yanı sıra, akut sinüzit ve migrene bağlı, çürük diş ve diş eti problemlerine bağlı gelişen baş ağrıları da düşünülmelidir. Uyku problemleri ile birlikte uykuda sıkça rastlanan çene sıkmaya bağlı gelişen bağ ağrıları da olabilmektedir.

Ayrıca diğer ağrı uygulamaları ile de baş ağrısının nedeni ve tedavisine yön verilebilir. Alternatif olarak stres faktörlerini belirleyip holosync sesler stres faktörlerini azaltmak için ciddi katkı sağlamaktadır. Holosync sesler, beyinde gelişen stres faktörlerini baskılayıp bireyin bilinç altında baş ağrısına neden olan düşüncelerden uzaklaşmasını sağlar. Beyin bir noktada rahatladıktan sonra baş ağrısı da paralel olarak azalmaktadır. Bu durumda beyin farklı düşüncelere yönelip yenilikçi pozitif düşüncelerle bakış açısını geliştirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir