Ağrı Tedavileri

Kategoriler Ağrı DuygusuYayınlanan
Eklem ağrıları

Ağrı tedavileri; genel olarak ağrı etkisine göre düzenlenmektedir. Bir çok ağrının fizyolojik nedeni stres ve hareket kısıtlılığı ya da aşırı fiziksel zorlamalara dayanmaktadır. Bir çok travmatik unsurların etkisi de ağrı şeklinde olmaktadır. Ciddi bir tahribat yoksa, genel olarak yumuşak doku zedelenmeleri ağrısı olarak bir kaç gün içerisinde düzelmektedir.

Ağrı tedavileri
Ağrı tedavileri

Travmatik Ağrı Tedavileri

Travmatik ağrı tedavileri genel olarak basit ya da ağır kazalar sonrası ortaya çıkan lokal ağrı belirtileridir. Travmanın yaşandığı eklem ya da yüzeyde travmanın biçimine göre değişik ağrı tablosu sergilemektedir. Yumuşak doku zedelenmeleri, basınca dayalı travmalarda görülen lokal ezilmeler, uzun vadeli basınca maruz kalındığında -özellikle sıkma/boğma- lokal dokunun kansız kalması ile çürümeye yüz tutması ile çıkan ağrılar, kemiklerde travmaya bağlı çatlama ve kırık ile ortaya çıkan ağrılar bir çok eklem hareketinin zorlanması ile baş gösteren ağrılar bulunmaktadır. Travmatik lokal ağrılarda analjezik kremler ve düzenli ağrı kesici kullanımları çözüm olabilmektedir. Ancak bir çok travmatik ağrı tedavileri ile uzun vadeli tedavi programları ile takip edilmelidir.

Kronik ağrılarda ise bazı durumlarda Proloterapi uygulamaları ciddi düzeyde rahatlatıcı çözüm sağlamaktadır. Elbette bu tip uygulamaların uzman hekimler tarafından yapılması gerekmektedir.

Baş ağrıları

Baş ağrıları ise, beyinde oluşan bir çok etkenden kaynaklanabilmektedir. Bunlar travmaya bağlı ağrılar, yoğun iş baskısı ya da aile baskısı altında gelişen stres faktörlerine bağlı görülen ağrılar, migren ve sinüzite bağlı olan ağrılar, boyun eklem sorunlarına bağlı ağrılar, boyun fıtıklarına bağlı dönemsel tetikleyen ağrılar, gerilim tipi baş ağrıları, tümör nedenli baş ağrıları, psikolojik sorunların tetiklediği ağrılar gibi bir çok örnekte sıralanabilir.

Baş ağrıları
Baş ağrıları

Bu tip baş ağrılarından hangisi ile uğraştığınızı bilmiyorsanız mutlaka bir uzman görüşü alıp tetkik ettirmelisiniz. Yapılacak tetkik değerlendirmeler neticesinde uygun tedavi protokolleri düzenlenir ve çekilen baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Eklem ağrıları

Eklem ağrılarında ise genel duruma bakıldığında bunun bir kaç nedeni öne çıkmaktadır. Gelişim bozukluğu ile birlikte genetik eklem bozuklukları, travmatik eklem hasarları, kıkırdak zedelenmeleri, eklem kırıkları, eklem kireçlenmeleri gibi bir çok unsur sayılabilir. Eklemlerde gelişen akut ağrılarda hızlı medikal tedavi çözümleri sunulmaktadır. Eklem hareket kısıtlaması sağlayan bandaj veya eklem splintleri gibi yardımcı aparatlar iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Kronik eklem ağrılarında ise durum biraz daha farklıdır. Burada ağrı parametreleri, ağrıya neden olan unsurun tespit edilmesi, kişinin yaşam aktivitesi, aktif sportif faaliyetleri değerlendirilmektedir. İleri yaşlardaki kişilerin eklem ağrıları romatizmal olduğu gibi diz ve kalça eklemlerinde ise ileri yaşa bağlı olarak sıvı kaybı ve eklem kıkırdak yüzeylerinin bozulması düşünülmektedir. Bu gibi durumlarda diz ve kalça protezleri uzun vadeli çözümler olarak gündeme gelmektedir.

Genç bireylerdeki eklem ağrıları ise uzun vadeli gözetim ile cerrahi girişimlerin en son aşamada düşüldüğü tedavi programları uygulanmaktadır. Özellikle bebeklerde görülen doğumsal kalça çıkıkları erken dönemde uygulanacak terapiler ve gelişime yön verici yardımcı medikal aksesuarlar ile kontrol altına alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir