Siyatik Sinir Yaralanmaları

Kategoriler SağlıkYayınlanan

Vücudumuzun en büyük sinirlerinden bir tanesi siyatik sinir olmaktadır. Kalça kısmında başlayıp topuklara kadar uzanan bu sinir vücudumuzun en önemli sinirlerinden bir tanesi olmaktadır. Kalçadan iğne yapıldığı zamanlarda siyatik sinire denk gelmesi sonucunda travmatik bir durum meydana gelecektir. İğneyi yapan kişinin sinirlere denk getirmesi sonucunda travmatik bir durum meydana gelecektir.

Bunun sonucunda bacaklarda şiddetli bir ağrının oluşması söz konusudur. Kalçadan topuklara kadar uzanan siyatik sinirler, büyük siyatik sinirler ve de küçük siyatik sinirler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Büyük siyatik sinirlerde meydana gelmekte olan yaralanmanın siyatik sinir üzerinde büyük bir hasar meydana getirebilmektedir. Bunun sonucunda ağrıların meydana gelmesi mümkün olur.

Kalçadan başlayan ağrının zamanla bele doğru bir yayılma göstermesi sonucunda siyatik sinir zedelenmesi meydana gelecektir. Bu ağrının daha sonraları sinirlerin hepsinde hissedilecek ve bacağın daha çok arkada kalan kısmında meydana gelecektir. Bacağın arkasında başlayacak ve ayaklara kadar inmesi söz konusu olacaktır.

Siyatik sinir enjeksiyon sonrasında belirtileri arasında İğnenin vurulduğu kalça kısmından bacaklara kadar oluşan ağrı ciddi bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. Bir yayılma meydana geleceğinden bacaklarda ciddi oranda bir hissizlik olması söz konusu olacaktır. Kişinin ciddi oranda bacağında hissizleşme meydana gelecektir. Sinir ağı boyunca bacaklarda ağrı oluşmasına neden olacağı gibi çok ağır durumlarda ise ayak ve diz bileğinin reflekslerinde olan azalma nedeniyle bacakları hareket ettirmede ise güçlük çekmesi söz konusu olacaktır.